• Philips – partner merytoryczny

Philips to wiodąca firma działająca w sektorze technologii medycznych i małego AGD, dążąca do poprawy zdrowia ludzi poprzez wsparcie na przestrzeni całego procesu ochrony zdrowia, od prowadzenia zdrowego trybu życia, po zapobieganie, diagnostykę, leczenie i opiekę domową. Philips jest producentem wielu innowacyjnych produktów sektora konsumenckiego, m.in. szczoteczek sonicznych, produktów dla matki i dziecka Philips Avent, blenderów i wyciskarek, a także innowacyjnych oczyszczaczy powietrza, które są najskuteczniejszą bronią w walce o czyste powietrze w domu.

Philips jako światowy lider w kategorii oczyszczaczy powietrza już od ponad 78 lat rozwija swoje innowacje w zakresie polepszania jakości powietrza. – Chociaż smog stał się już niestety elementem naszej codzienności, nie powinniśmy się z nim oswajać, gdyż jest niezwykle groźny dla ludzkiego organizmu. Nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może doprowadzić do poważnych chorób w przyszłości, a nawet skrócić życie. Najgroźniejszy jest pył PM2,5, którego średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra, więc bez trudu dociera do dróg oddechowych, przedostając się również do krwioobiegu – tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM.

Efektywna i dokładna praca oczyszczaczy powietrza Philips to połączenie działania precyzyjnego czujnika oraz skutecznej, wieloetapowej filtracji. Dzięki temu oczyszczacz wykrywa i natychmiast usuwa 99,97% zanieczyszczeń i alergenów, mniejszych od smogu nawet o 800 razy. Precyzyjny czujnik wykrywa nawet najmniejsze zmiany cząsteczek w powietrzu i błyskawicznie na nie reaguje, automatycznie oczyszczając powietrze. Ponadto czujnik na bieżąco informuje o stanie powietrza – kolorystyczny wskaźnik LED oraz wskaźnik numeryczny informują o jakości powietrza i postępie w oczyszczaniu, gwarantując oddychanie zawsze czystszym powietrzem.

Oczyszczacze Philips wyposażone są jedynie w naturalne metody filtracji, które nie powodują negatywnych zmian w otoczeniu, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.

Oczyszczacze powietrza Philips posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Każdy rekomendowany oczyszczacz został przebadany w niezależnych ośrodkach alergologicznych, dając pewność, że polecane przez specjalistów PTA oczyszczacze powietrza Philips są bezpieczne dla alergików. Ponadto posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Natomiast Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF) na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych potwierdza, że oczyszczacze powietrza Philips pomagają łagodzić objawy alergii.*

* Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, prof. Bergmann; ECARF; sierpień 2015 

 • OKAM CAPITAL 

Firma OKAM CAPITAL od 15 lat jest liderem wśród firm developerskich specjalizującym się w budownictwie mieszkaniowym. W portfolio OKAM znajduje się 16 projektów w 4 miastach w Polsce, m.in. INCITY na Woli, MOKKA, VISTA i CENTRAL HOUSE na Mokotowie, ARLET HOUSE na Ochocie, ŻOLI ŻOLI na Żoliborzu, BOHEMA – Strefa Praga na Pradze Północ w Warszawie. W Katowicach firma realizuje dwie inwestycje w Dolinie Trzech Stawów: DOM W DOLINIE TRZECH STAWÓW oraz INSPIRE.

W 2018 roku rozpoczęła się również realizacja projektu komercyjnego: przestrzeni biurowo-coworkingowej ŁÓDŹ.WORK przy ul. Dowborczyków 18 w Centrum Łodzi. Okam jest również właścicielem kreatywnej przestrzeni handlowo-biurowo-gastronomicznej przy Piotrkowskiej 217 w Łodzi. W aktywach OKAM znajdują się również zabytkowe kamienice w centrum Katowic, a także w Krakowie.

OKAM dla czystszego powietrza

Na jesieni 2018 roku OKAM przyjął Nową Politykę Jakości będącą wyrazem społecznej odpowiedzialności biznesu. Inwestycje realizowane na jej podstawie począwszy od pierwszej Central House przy ul. Domaniewskiej na warszawskim Mokotowie zostaną wyposażone w proekologiczne i funkcjonalne rozwiązania wspomagające ochronę klimatu i poprawiające komfort życia. 

We wszystkich inwestycjach OKAM w standardzie znajdą się takie rozwiązania, jak np.: 

 • Oczyszczacz powietrza Philips w każdym mieszkaniu
 • Wypożyczalnie pojazdów elektrycznych Renault Twizy
 • Wypożyczalnia rowerów
 • Miejsca parkingowe z możliwością ładowania aut elektrycznych
 • Solary, z których energia oświetlać będzie części wspólne w budynku
 • Zbiorniki na deszczówkę wykorzystywaną w opiece nad ogrodem, itd.   

Ponadto, w ramach inwestycji mieszkańcy będą mogli korzystać z miejsc przystosowanych do pielęgnacji aut, serwisu rowerowego, paczkomatów dedykowanych wyłącznie mieszkańcom, klubu fitness, jak również z wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej, podzielonej na strefy dla dzieci i dorosłych. • GRUPA OKNOPLAST

Grupa OKNOPLAST od lat aktywnie angażuje się w akcje na rzecz najmłodszych, ochrony zdrowia i ekologii. W minionych latach wspierała ona m.in. inicjatywę związaną z edukacją ekologiczną młodzieży Stop Kulturze Marnotrawienia. Misją przedsiębiorstwa jest kreowanie przyjaznej przestrzeni, w ramach której chce ono podjąć walkę również ze smogiem. Z tego powodu w 2017 roku w ofercie Grupy OKNOPLAST pojawiły się nawiewniki antysmogowe, chroniące pomieszczenia przed szkodliwymi cząsteczkami PM10 nawet w 98 proc. Kolejnym krokiem jest współpraca w obrębie projektu badania wpływu pyłów zawieszonych na rozwój infekcji u dzieci.

Grupa OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Prowadzi działalność na 13 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoch i Węgier. W czerwcu 2013 roku ogłoszono utworzenie Grupy OKNOPLAST, w skład której wchodzą trzy marki: OKNOPLAST, WnD i Aluhaus zapewniając jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej. Przedsiębiorstwo działa w różnych segmentach. W jej portfolio znajdują się okna, drzwi tarasowe i drzwi zewnętrzne z PVC i aluminium, rolety oraz szeroka gama dodatków i akcesoriów. Spółka uruchomiła również produkcję własnych pakietów szybowych. Jako jedna z nielicznych Grupa OKNOPLAST oferuje autorskie rozwiązania, dostępne wyłącznie pod własną marką. Produkty grupy charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższą precyzją i niepowtarzalną estetyką wykonania.

Grupa OKNOPLAST jest posiadaczem licznych prestiżowych wyróżnień i nagród, takich jak Złoty Champion Budowlana Marka Roku (2017), Orzeł Polskiej Stolarki 2017, Najlepszy eksporter w konkursie Orły Eksportu Województwa Małopolskiego (2016), National Champion w konkursie European Awards (2014/2015), „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion” (2013). Siedziba Grupy OKNOPLAST zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem.

Grupa OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Prowadzi działalność na 13 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoch i Węgier. W czerwcu 2013 roku ogłoszono utworzenie Grupy OKNOPLAST, w skład której wchodzą trzy marki: OKNOPLAST, WnD i Aluhaus zapewniając jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej.

Przedsiębiorstwo działa w różnych segmentach. W jej portfolio znajdują się okna, drzwi tarasowe i drzwi zewnętrzne z PVC i aluminium, rolety oraz szeroka gama dodatków i akcesoriów. Spółka uruchomiła również produkcję własnych pakietów szybowych. Jako jedna z nielicznych Grupa OKNOPLAST oferuje autorskie rozwiązania, dostępne wyłącznie pod własną marką. Produkty grupy charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższą precyzją i niepowtarzalną estetyką wykonania. Grupa OKNOPLAST jest posiadaczem licznych prestiżowych wyróżnień i nagród, takich jak Złoty Champion Budowlana Marka Roku (2017), Orzeł Polskiej Stolarki 2017, Najlepszy eksporter w konkursie Orły Eksportu Województwa Małopolskiego (2016), National Champion w konkursie European Awards (2014/2015), „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion” (2013). Siedziba Grupy OKNOPLAST zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem.

 • Samorząd Województwa Mazowieckiego

Podstawowym zadaniem samorządu województwa jest określenie strategii rozwoju województwa, a także prowadzenie polityki rozwoju województwa.

Strategia rozwoju województwa obejmuje takie cele jak:

 • pielęgnowanie polskości oraz rozwój i kształtowanie świadomości narodowej i obywatelskiej mieszkańców, 
 • pobudzanie aktywności gospodarczej, 
 • podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności gospodarczej województwa, 
 • zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego, 
 • kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

Na politykę rozwoju województwa składa się z kolei tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, pozyskiwanie i łączenie środków finansowych publicznych i prywatnych w celu realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej, racjonalne korzystanie z zasobów przyrody, wspieranie rozwoju nauki i współpracy między sferą nauki i gospodarki, popieranie postępu technologicznego, wspieranie rozwoju kultury, a także ochrona i racjonalne wykorzystanie dziedzictwa kulturowego oraz promocja walorów i możliwości rozwojowych województwa.

Do podstawowych zadań samorządu województwa należą sprawy z zakresu:

 • edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego;
 • promocji i ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej i polityki prorodzinnej;
 • kultury i ochrony jej dóbr;
 • modernizacji terenów wiejskich i ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej, w tym ochrony przeciwpowodziowej;
 • zagospodarowania przestrzennego;
 • transportu zbiorowego i dróg publicznych;
 • kultury fizycznej i turystyki;
 • ochrony praw konsumentów;
 • bezpieczeństwa publicznego i obronność;
 • przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.

Jednym z największych wyzwań, ale także priorytetów Samorządu Województwa Mazowieckiego w zakresie ochrony środowiska, jest poprawa jakości powietrza, a tym samym polepszenie jakości życia mieszkańców regionu.

Samorząd Województwa Mazowieckiego od wielu lat prowadzi działania w tym zakresie. W ciągu ostatnich lat działania te zostały zintensyfikowane i koncentrują się na przyczynach złej jakości powietrza oraz skutkach zdrowotnych z nimi związanych. Wśród nich można wymienić:

 1. Uruchomienie naboru wniosków w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019”. Celem „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019” (zwanego dalej: „„MIWOP MAZOWSZE 2019””) jest polepszenie jakości życia mieszkańców regionu poprzez poprawę jakości powietrza. Program zakłada udzielenie gminom wiejskim, miejskim i wiejsko – miejskim z terenu województwa mazowieckiego, pomocy finansowej przeznaczonej na realizacje działań pośrednich i bezpośrednich służących poprawie jakości powietrza.
 2. Utworzenie dedykowanych studiów podyplomowych w zakresie ochrony powietrza dedykowanych pracownikom administracji publicznej we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 3. Organizacja regionalnych wydarzeń, cyklicznych spotkań, konferencji, szkoleń i warsztatów dedykowanych lub wspierających ochronę powietrza służących wsparciu merytorycznemu samorządów we wdrażaniu polityki ochrony powietrza oraz wymianie informacji.
 4. Współpraca z organizacjami pozarządowymi m.in. poprzez udzielanie dotacji w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych Województwa Mazowieckiego, związanych m.in.
  z promocją ochrony powietrza.
 5. Przygotowanie i dystrybuowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony powietrza – np. ulotek, plakatów, informatorów – przekazywanie JST, strażom miejskim, organizacjom pozarządowym, lokalnym grupom działania itd. i bezpośrednio mieszkańcom podczas wydarzeń organizowanych przez Urząd.
 6. Publikacje w prasie lokalnej i katolickiej oraz realizacja i emisja spotów radiowych i wideo
  w internecie, na portalu fb, w lokalnych stacjach tv i rozgłośniach radiowych, w środkach komunikacji zbiorowej (KM, SKM, MZA).
 7. Uruchomienie i prowadzenie strony internetowej www.powietrze.mazovia.pl będącej bazą wiedzy
  i źródłem informacji dla wszystkich grup zaangażowanych w poprawę jakości powietrza na Mazowszu.
 8. Organizacja konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych podczas wydarzeń promujących ochronę powietrza oraz wpływ jakości powietrza na zdrowie.
 9. Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ochrony powietrza, np. współpraca z ARP S.A. przy organizacji konkursu  „Giełda Pomysłów – ARP Innovation Pitch”.
 10. Współpraca i wymiana informacji z różnymi grupami interesariuszy zaangażowanymi w procesy sprzyjające realizacji polityki ochrony powietrza, takimi jak: organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania, straże gminne, inspekcja nadzoru budowlanego, markety budowlane, dystrybutorzy urządzeń grzewczych, producenci i dystrybutorzy paliw stałych, hierarchowie kościelni.

Część z ww. zadań ma charakter cykliczny.

Celem prowadzonych działań jest przede wszystkim:

 1. podniesienie wzrostu świadomości społecznej w zakresie ochrony powietrza,
 2. wskazanie powodów, dla których należy chronić powietrze oraz sposobów w jakich można to robić,
 3. kształtowanie umiejętności dostrzegania zjawisk związanych z jakością powietrza, w tym wpływu podejmowanych działań i decyzji na stan powietrza, skutków narażenia na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu oraz podejmowania odpowiednich reakcji w takich sytuacjach,
 4. kształtowanie emocjonalnego stosunku do ochrony powietrza w tym wpływu powietrza, którym się oddycha na stan zdrowia dzieci, osób starszych i ogółu społeczeństwa,
 5. formowanie i umacnianie pozytywnych przekonań i postaw społecznych opartych na świadomości wpływu na zdrowie i komfort życia oraz możliwości wpływania na stan powietrza w swoim miejscu zamieszkania poprzez pożądaną postawę społeczną i dawanie dobrych przykładów.
 • Airly

Airly to polska firma działająca na rynku od 2016 r. Główna idea, jaka jej przyświeca, to zwiększenie świadomości ludzi na temat powietrza, którym oddychają.  W ciągu roku istnienia Airly podjęło współpracę z największymi firmami w naszym kraju m.in. z: Avivą, Onetem i Interią, Eurobankiem.

Airly zbudowało najgęstszą sieć monitorującą jakość powietrza w Polsce, która liczy już ponad 2500 urządzeń, oraz stworzyło  Inteligentny System Monitorowania Jakości Powietrza. W skład całego systemu wchodzi sieć czujników jakości powietrza, platforma, aplikacje na system Android i iOS, dane oraz prognoza zanieczyszczeń powietrza.